5 praktických rad, které vám pomohou s organizací svatebního dne

Zorganizovat svatbu není jen tak. Je potřeba zařídit spoustu věcí a ne vždy se vše daří jak má. Ve svůj svatební den byste ale měli myslet především na svou drahou polovičku a starosti hodit za hlavu. S tím vám může pomoci svatební organizátorka, svědkyně, nebo pověřená osoba, která vše bude řešit. Předem si můžete nastínit všechny situace co mohou nastat a jak by podle vás měl dotyčný postupovat. Vy si tak můžete oddechnout a svou svatbu si užít naplno.

1. Vytvořte si časový plán

Mějte předběžný plán toho, co se bude ve svatební den dít. Samozřejmě se může pokazit cokoliv a nakonec můžete některé události vynechat, nebo naopak něco přidáte. S dobrým plánem ale budete připraveni na všechny varianty a pomůžou vám hlavně naplánované časové rezervy. Díky těm nebudete mít na svatbě tak výrazný skluz a nebudete se zbytečně stresovat, abyste vše stihli. Věřte, že na každé svatbě se něco semele a tak přijdou časové rezervy vhod. 

Nejlépe si zjistěte, jak dlouho budou jednotlivé fáze svatby trvat. Oddávající by vám měl prozradit, jak dlouhý bude obřad, fotograf by s vámi měl probrat, kdy se půjdete fotit a kolik času na focení strávíte, stejně jako kameraman, kadeřnice, nebo vizážistka. Nezapomeňte ani na přejezdy aut mezi jednotlivými místy. Nejlépe si vytvořte soupis kontaktů na své dodavatele, abyste v případě potřeby mohli jen kouknout do papíru a ihned volat. Štěstí přeje připraveným. 

2. Náhradní plán B

Tento bod úzce souvisí s tím předešlým. Často se na něj ale zapomíná, proto jej píšu samostatně. Téměř na všechny činnosti svatebního dne si lze vytvořit rezervní plán. Kdyby vám něco nevyšlo, nebudete tak překvapení a už vás změna tak moc nerozhodí. Díky náhradnímu plánu B se budete i psychicky cítit lépe, budete mít větší pocit jistoty a menší obavy. 

3. Zaměstnejte organizátora svatby

Nesnažte se za každou cenu zvládnout vše sami. Když budete myslet na to, co všechno se má udělat, na co nesmíte zapomenout a že nikdo neví jak se co má udělat, budete ve stresu a moc si svůj svatební den neužijete. Zaměstnejte lidi okolo. Pověřte svědky, rodinu, přátele, rozdělte jim úkoly a pravomoci. Sepsat si můžete seznam, komu jste co svěřili a kdo na co má dohlížet. 

Úplně nejlepší variantou je přizvat si člověka, který bude jakýmsi manažerem svatby. V některých krajích je tradicí přizvat si na svatbu kamaráda, který má čistě organizační funkci a říkají mu ,,starosta“, nebo tuto úlohu mohou zastávat svědkové. Krom svědků je na svatbě tedy ještě starosta (jeden nebo dva), který se stará o samotnou organizaci a všichni ostatní se tak mohou v klidu bavit a nemusí na nic myslet. V podstatě stejnou funkci zastává svatební koordinátor/ka. Pokud máte tu možnost, zkuste si koordinátora na svatbu přizvat. Má už nějaké to řízení svatby za sebou, ví jak by vše mělo probíhat, umí si to zorganizovat a s nečekanými situacemi si dovede poradit. Vy se budete moci naplno věnovat svatebním hostům a budete mít o starost méně. Věřte, že budete nakonec rádi. 

4. Vyhněte se zmatkům u obřadu 

Máte naplánovaný celý svatební den, ale co samotný obřad? Víte, jak přesně bude probíhat, kdo má kde stát a kdy má kdo jít? Většinou se nejvíce zmatků odehrává těsně před obřadem. Nevěsta neví, kdy má vystoupit z auta, jak má být seřazena kolona, že na sebe auta i hosté mají počkat, jestli se bude tvořit špalír, kdo vchází do kostela/obřadní síně první a jak se mají seřadit svědkové, nebo rodiče. To jsou věci, které byste měli do detailů projít s oddávajícím předem a nejlépe si vše zapsat. Ze samotného obřadu nebudete tak nervózní a můžete si jej lépe užít. 

Dobré je informovat o průběhu dne i samotného obřadu svědky, rodiče i svatebčany. Vyhnete se zbytečným zmatkům a trapnosti situace. V tomto ohledu je vhodná organizace na místě, kdy svědek (starosta/koordinátor) všem řekne, kam mají jít a co se bude dít. Snad nejlepší variantou je zřízení svatebního webu, na kterém se hosté dozvědí vše potřebné. Můžete svatebčanům též rozeslat informace e-mailem, nebo jim rozdat program dne u společné snídaně.  

5. Nenechte se rozhodit

Ještě jsem nezažila svatbu, na které by vše klaplo perfektně a nic se nepokazilo. Ikdyž máte sebelepší plán, něco přeci jen nevyjde. Ať jsou to zapomenuté vývazky, prší a vy máte svatbu venku, nebo má půlka rodiny chřipku, nevěšte hlavu. Nenechte si zkazit svůj svatební den a snažte se vidět věci z té lepší stránky. Obraťte nesnáze ve svůj prospěch. 

Nedorazila květina? Natrhejte si luční kvítí, takovou kytici jen tak někdo nemá a může vypadat líp než ta kupovaná. A uvidíte, jak skvělou budete mít v budoucnu historku, kterou můžete vyprávět v hospodě přátelům, nebo jednou svým vnoučatům. Přece nejdůležitější ve svatební den je, že si berete svou drahou polovičku. Na to myslete především.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top