5 praktických rad, které vám pomohou s organizací svatebního dne

Zorganizovat svatbu není jen tak. Je potřeba zařídit spoustu věcí a ne vždy se vše daří jak má. Ve svůj svatební den byste ale měli myslet především na svou drahou polovičku a starosti hodit za hlavu. S tím vám může pomoci svatební organizátorka, svědkyně, nebo pověřená osoba, která vše bude řešit. Předem si můžete nastínit všechny situace co mohou nastat a jak by podle vás měl dotyčný postupovat. Vy si tak můžete oddechnout a svou svatbu si užít naplno.

1. Vytvořte si časový plán

Mějte předběžný plán toho, co se bude ve svatební den dít. Samozřejmě se může pokazit cokoliv a nakonec můžete některé události vynechat, nebo naopak něco přidáte. S dobrým plánem ale budete připraveni na všechny varianty a pomůžou vám hlavně naplánované časové rezervy. Díky těm nebudete mít na svatbě tak výrazný skluz a nebudete se zbytečně stresovat, abyste vše stihli. Věřte, že na každé svatbě se něco semele a tak přijdou časové rezervy vhod. 

Nejlépe si zjistěte, jak dlouho budou jednotlivé fáze svatby trvat. Oddávající by vám měl prozradit, jak dlouhý bude obřad, fotograf by s vámi měl probrat, kdy se půjdete fotit a kolik času na focení strávíte, stejně jako kameraman, kadeřnice, nebo vizážistka. Nezapomeňte ani na přejezdy aut mezi jednotlivými místy. Nejlépe si vytvořte soupis kontaktů na své dodavatele, abyste v případě potřeby mohli jen kouknout do papíru a ihned volat. Štěstí přeje připraveným. 

2. Náhradní plán B

Tento bod úzce souvisí s tím předešlým. Často se na něj ale zapomíná, proto jej píšu samostatně. Téměř na všechny činnosti svatebního dne si lze vytvořit rezervní plán. Kdyby vám něco nevyšlo, nebudete tak překvapení a už vás změna tak moc nerozhodí. Díky náhradnímu plánu B se budete i psychicky cítit lépe, budete mít větší pocit jistoty a menší obavy. 

3. Zaměstnejte organizátora svatby

Nesnažte se za každou cenu zvládnout vše sami. Když budete myslet na to, co všechno se má udělat, na co nesmíte zapomenout a že nikdo neví jak se co má udělat, budete ve stresu a moc si svůj svatební den neužijete. Zaměstnejte lidi okolo. Pověřte svědky, rodinu, přátele, rozdělte jim úkoly a pravomoci. Sepsat si můžete seznam, komu jste co svěřili a kdo na co má dohlížet. 

Úplně nejlepší variantou je přizvat si člověka, který bude jakýmsi manažerem svatby. V některých krajích je tradicí přizvat si na svatbu kamaráda, který má čistě organizační funkci a říkají mu ,,starosta“, nebo tuto úlohu mohou zastávat svědkové. Krom svědků je na svatbě tedy ještě starosta (jeden nebo dva), který se stará o samotnou organizaci a všichni ostatní se tak mohou v klidu bavit a nemusí na nic myslet. V podstatě stejnou funkci zastává svatební koordinátor/ka. Pokud máte tu možnost, zkuste si koordinátora na svatbu přizvat. Má už nějaké to řízení svatby za sebou, ví jak by vše mělo probíhat, umí si to zorganizovat a s nečekanými situacemi si dovede poradit. Vy se budete moci naplno věnovat svatebním hostům a budete mít o starost méně. Věřte, že budete nakonec rádi. 

4. Vyhněte se zmatkům u obřadu 

Máte naplánovaný celý svatební den, ale co samotný obřad? Víte, jak přesně bude probíhat, kdo má kde stát a kdy má kdo jít? Většinou se nejvíce zmatků odehrává těsně před obřadem. Nevěsta neví, kdy má vystoupit z auta, jak má být seřazena kolona, že na sebe auta i hosté mají počkat, jestli se bude tvořit špalír, kdo vchází do kostela/obřadní síně první a jak se mají seřadit svědkové, nebo rodiče. To jsou věci, které byste měli do detailů projít s oddávajícím předem a nejlépe si vše zapsat. Ze samotného obřadu nebudete tak nervózní a můžete si jej lépe užít. 

Dobré je informovat o průběhu dne i samotného obřadu svědky, rodiče i svatebčany. Vyhnete se zbytečným zmatkům a trapnosti situace. V tomto ohledu je vhodná organizace na místě, kdy svědek (starosta/koordinátor) všem řekne, kam mají jít a co se bude dít. Snad nejlepší variantou je zřízení svatebního webu, na kterém se hosté dozvědí vše potřebné. Můžete svatebčanům též rozeslat informace e-mailem, nebo jim rozdat program dne u společné snídaně.  

5. Nenechte se rozhodit

Ještě jsem nezažila svatbu, na které by vše klaplo perfektně a nic se nepokazilo. Ikdyž máte sebelepší plán, něco přeci jen nevyjde. Ať jsou to zapomenuté vývazky, prší a vy máte svatbu venku, nebo má půlka rodiny chřipku, nevěšte hlavu. Nenechte si zkazit svůj svatební den a snažte se vidět věci z té lepší stránky. Obraťte nesnáze ve svůj prospěch. 

Nedorazila květina? Natrhejte si luční kvítí, takovou kytici jen tak někdo nemá a může vypadat líp než ta kupovaná. A uvidíte, jak skvělou budete mít v budoucnu historku, kterou můžete vyprávět v hospodě přátelům, nebo jednou svým vnoučatům. Přece nejdůležitější ve svatební den je, že si berete svou drahou polovičku. Na to myslete především.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top