Svatby v době Covidové

Dne 30. září rozhodla vláda, že s platností od 5. října bude vyhlášen opět Nouzový stav (Zákon č. 110/1998), Nouzový stav bude platit po dobu 30ti dnů, ale opatření jako taková jsou vydána prozatím jen na 14 dní.

A co to znamená pro vás? 

V prvé řadě je nutno říct, že svatby jako takové ze současného “přísnějšího“ rozhodnutí pro volnočasové aktivity, jak je Ministerstvo nazvalo, dostaly výjimku. I tak se ale na ně některé omezení vztahují. A to konkrétně od 18. října (prý aby se na opatření všichni stačili připravit). Hlavním a prozatím jediným vyhlášeným omezením je maximální počet osob – 30. Je ale možné, že nařízení se ještě bude v průběhu o některé informace doplňovat. Pokud se tak bude dít, rádi Vás budeme informovat. Zatím je toto nařízení vydáno na 14 dní a mělo by tedy platit pouze do konce Nouzového stavu. Není ani vyloučeno, že by se pravidla v případě zlepšení stavu upravila . Ve hře by potom bylo zřejmě navýšení počtu osob na 50.

A jak je to do 18. října? Která pravidla pro svatby vůbec platí? Platí jiná pravidla než třeba na jaře?

Předtím než byl vyhlášen Nouzový stav, již byla vydána obecná nařízení, která se vztahují i na svatby. Která to jsou? 

Co osoba to jedna židle

V praxi to znamená, že svatebních hostů nemůže být na svatbě více, než je například ve svatebním sále městského úřadu židlí. Některá města, již tuto informaci uvádějí na svých webových stránkách, aby nedocházelo k omylu. Je pravdou, že spousta těchto prostor je omezená svou velikostí. Proto pokud by u vás nastal problém s kapacitou, doporučuji situaci řešit jinak, než omezováním počtu svatebčanů. Například náhradními prostory v blízkém zámeckém parku, pokud počasí dovolí nebo se zeptat, zda město má možnost svatbu přesunout do větších prostor atp. Jedná-li se o menší svatbu tj. do 10 lidí (vnitřní prostor,) 50 osob (venkovní prostor), není omezení žádné.

Zkrácená otevírací doba

Pokud je součástí vaší svatby i svatební hostina v restauraci, hotelu nebo hospodě (baru) měli byste vědět, že i na vás se vztahuje omezení, které začalo platit pro veškeré restaurační a další zařízení. Zkrácení otevírací doby je do 22:00 hod. Poté už musí být restaurace zavřeny a případné akce rozpuštěny. Výjimku tvoří externí akce, které jsou mimo tyto budovy (Např.: raut ve vedlejším kulturním domě, jehož součástí není hospoda ani restaurace).

Roušky uvnitř

Ve všech vnitřních prostorách, tedy i v prostorách radnic a kostelů musí být všichni v rouškách, pokud se v nich pohybují. Pokud se jedná ale o focení a obřad jako takový, roušky být nemusí. Koná-li se Vaše svatba venku, žádná omezení se na ni nevztahují. Při konzumaci alkoholu a jídla může být rouška sundána, ale při průchodu restaurací či hospodou je zase nutno si ji nasadit.

A jak je to se svatbami na Slovensku? Víme, že spousta z vás má partnery ze Slovenska a tak jsme se mrkli i na situaci u našich blízkých sousedů.

Svatby na Slovensku

Na rozdíl od ČR Slovensko přijalo daleko přísnější opatření. I pro svatby venku zde musí být roušky, pokud nejsou dodrženy rozestupy 2 metry a navíc se jich smíte zúčastnit pouze pokud prokážete, že máte u sebe test na Covid ne starší 12 hodin!

Závěrem bych chtěla říct, že si myslím, že současná opatření u nás nejsou až tolik přísná, jak se v první okamžik zdálo, že budou (v živé paměti máme situaci z jara) a dají se tentokrát prozatím “zkousnout“. Proto bych doporučila určitě svatbu “zas a znovu“ neodkládat a konečně si ji užít.

Zdroje: Seznam, MZ, novinky.cz, e15.cz, vlada.cz, aktualne.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top