Co zařídit po svatbě

Svatební den máte za sebou a už se těšíte jen na svatební cestu, konečně chvíle klidu a volna. Ale pozor, nezapomeňte na to, že před odjezdem musíte stihnout nahlásit změnu jména na úřady a vyřídit si nové doklady. Jestli se chcete vyhnout zmatkům, zjistěte si vše ještě před svatbou.

S novým jménem nové doklady

Ať už se berete v kostele nebo na úřadě, ihned po svatbě vám oddávající znehodnotí občanský průkaz a kus vám z něj odstřihne. Podle zákona máte na vyřízení nového občanského průkazu až 15 dnů od obdržení oddacího listu. Novou občanku dostanete na příslušném městském úřadě nebo magistrátu.

O něco déle vám bude platit pas, a to ještě tři měsíce po svatbě. Jeho vyřízení je zdarma a počkáte si na něj nejméně měsíc. Pokud byste ho přeci jen chtěli rychleji, za jeho uspíšení si zaplatíte. Stejně tak je potřeba si zažádat o nový řidičský průkaz. Jeho nahlášení je nutné provést do 5 pracovních dnů ode dne vystavení oddacího listu, za nový řidičák zaplatíte 50 Kč, při rychlejším vydání do 5 dnů je částka 500 Kč. Pokud vlastníte motorové vozidlo a změnili jste jméno, musíte podat do 10 pracovních dnů žádost o zápis změn údajů zapisovaných do registru silničních vozidel. Za tento úkon zaplatíte rovněž 50 Kč.

Výměna občanských průkazů je nutná u obou novomanželů. Cestovní pas a řidičský průkaz se mění jen tehdy pokud se změnilo i vaše jméno. Podle zvyklostí si žena bere mužovo příjmení, v tomto případě si muž vyřizuje pouze novou občanku. Na ostatních dokladech není uveden rodinný stav, proto je není nutné měnit.

Jestliže se vám od svatby změnilo příjmení je nutné nahlásit nové jméno na veškeré instituce, kde jste zaregistrováni. Vydejte se tam ale až s novou občankou v ruce. Jste-li podnikatelé (OSVČ) nezapomeňte ohlásit změnu na živnostenském úřadě. Ženy musí předložit oddací list a je nutné zaplatit správní poplatek 100 Kč. Oznámení sociální správě a zdravotní pojišťovně není potřeba. Změny by se úřady měly dozvědět, pro jistotu je ale lepší si to ověřit. Z pojišťovny by vám rovněž měli zaslat novou kartu, stejně jako třeba z banky.

Pokud máte děti, bude dětem vystaven rodný list s novým příjmením matky. Jste-li majitel nemovitosti, pak se nezapomeňte ohlásit i katastrálnímu úřadu. Určitě je dobré oznámit změnu jména v práci, telefonnímu operátorovi, svým lékařům, nebo si dát nové jméno na schránku. Pro lepší přehlednost máte shrnutí důležitých bodů pod článkem, splněné položky si můžete odškrtávat.

Poděkování hostům

Poslední a nejmilejší součástí zařizování po svatbě, je poděkování hostům za dárky a přítomnost na svatbě, svědkům a všem co se na organizaci podíleli. Můžete hostům poslat ručně podepsanou fotografii, nebo postačí rozeslání e-mailu. Připojit k němu můžete odkaz na stažení svatebních fotografií.

Vtipné můžou být i fotky vyfocené na analogový fotoaparát, zabalené do pěkné obálky, nebo si můžete nechat vyrobit originální kartičky z papíru nebo ze dřeva, s vaším jménem a datem svatby.

Seznam co zařídit po svatbě

Občanský průkaz do 15 pracovních dnů od obdržení oddacího listu je nutné zažádat o nový OP
Cestovní pas je nutné zažádat o nový, platnost končí po třech měsících od změny jména (svatby)
Řidičký průkaz povinnost oznámit do 5 pracovních dnů od změny a nutno zažádat o nový
Zdravotní pojišťovna není nutné hlásit, vydává novou kartu pojištěnce – pro jistotu tam ale zavolejte
Živnostenský úřad nutné nahlášení do 15 dnů
ČSSZ není nutné hlásit – pro jistotu tam ale zavolejte
Finanční úřad není nutné hlásit – pro jistotu tam ale zavolejte
Katastrální úřad nutné nahlásit změnu jména
Registr vozidel do 10 pracovních dnů je nutné zažádat o zápis změn
Matrika máte-li děti, bude jim vystaven nový rodný list s novým jménem matky
Česká pošta pro výdej zásilek na staré jméno je nutné předložit nejen novou občanku ale též oddací list

změna jména na poštovní schránce, dobré je nechat si tam nějaký čas jméno staré i nové

Banka nutné nahlásit změnu jména, vystaví vám novou platební kartu a změníte podpisový vzor, do banky běžte až s novou občankou
Další nebankovní instituce nutné nahlásit změnu jména
Dodavatelé energií nutné nahlásit změnu jména
Operátoři nutné nahlásit změnu jména
Tramvajenka MHD nutné nahlásit změnu jména
Věrnostní karty je vhodné nahlášení změny jména, vydají vám novou kartu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top